22 Grudnia 2024 06:51:14
Nawigacja
Strona główna
Aktualności
Plany Lotów
Oddział zestawienie
Rejon zestawienie
Max. wyniki w kategoriach
Linki
Galeria zdjęć
Kontakt
Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 2
Najnowszy użytkownik: hodowcy chelmek
Mapa
Historia Oddziału

Historia PZHGP Oddziału 019 Chełmek

Data dodania (ostatniej modyfikacji): 18.01.2018

         Idea utworzenia Oddziału na naszym terenie nurtowała hodowców gołębi z Chełmka, Gorzowa i Bobrku. Inicjatorami byli: Tadeusz Korzeniowski, Mieczysław Kurnik, Mieczysław Światłowski, Piotr Kasperek, Piotr Kulczyk, Eugeniusz Mańkut, Aleksander Synowiec, Zygmunt Zamarlik, Kazimierz Jewak, Mieczysław Sitek, Jan Piwowarczyk, Józef Sermak, Piotr Szyjka, Alojzy Mca.

        Pierwsze Walne Zebranie odbyło się 10 grudnia 1950 roku w Szkole Podstawowej w Chełmku, na którym w wyborach jawnych wybrano prezesa i zarząd.

        Prezesem Oddziału został Piotr Kasperek. W skład Zarządu weszli: Zygmunt Zamarlik jako sekretarz, skarbnikiem został Aleksander Synowiec, a gospodarzem Kazimierz Jewak.

                Pierwszymi lustratorami byli Mieczysław Kurnik i Piotr Szyjka.

                Praca w nowo powstałym Oddziale była bardzo trudna, ponieważ nie było klatek transportowych i zegarów kontrolnych. Spotkania odbywały się na dworcu kolejowym, na tartaku, w lasku przy ul. Żeromskiego, na działkach, bo nie mieliśmy własnego lokalu. Środkiem transportu dowożącym gołębie na dworzec kolejowy był  tragacz albo rower. Przez dłuższy okres czasu należeliśmy do Pierwszej Grupy Lotowej w Chrzanowie. W tym okresie transport gołębi na loty odbywał się koleją.

                Nie lada wydarzeniem w naszym Oddziale był zakup zegara kontrolnego w roku 1952.

                Oddział początkowo liczył piętnastu członków. Z biegiem lat członków przybywało. W roku 1959 powstała XVII Grupa lotowa. Należały do nie oddziały: Libiąż, Chełmek i Oświęcim. Gołębie na lot nie transportowano koleją lecz samochodem. Prezesem grupy lotowej był Mieczysław Światłowski.

                W latach 60- tych wykonano klatki wystawowe, które były niezbędne do organizowania wystaw.

                Pierwsza wystawę zorganizowano w Klubie „Kaktus” następne w Kółku  Rolniczym, w remizie Strażackiej, w Domu Ludowym. Inicjatorem wystaw był Jan  Gut – członek zarządu.

                W roku 1970 własnymi siłami zbudowaliśmy drewniany barak na posesji naszego kolegi Piotra Kulczyka. Pomieszczenie to służyło jako magazyn na kosze, do obrączkowania gołębi przed lotami i wypełnieniu dokumentacji lotowej.  Zebranie odbywały się w Szkole Podstawowej, w Remizie Strażackiej, w świetlicy na działkach, w Kółku Rolniczym i w harcówce.

                W roku 1987, prezes Fryderyk Smalcerz wraz z Zarządem, postanowili odłączyć  się od zespołu kabinowego Oświęcim.

                W roku 1990, przy ulicy Chrobrego, w porozumieniu z kierownikiem Zakładu Komunalnego otrzymaliśmy pomieszczenia na świetlicę. Pomieszczenia były zniszczone, musieliśmy dokonać kapitalnego remontu. Zrobiliśmy to dzięki sponsorom i zaangażowaniu naszych członków. Dokonaliśmy przebudowy pomieszczeń, które służą nam do dzisiaj.

                W roku 1995, z okazji 45 rocznicy powstania naszego Oddziału zorganizowaliśmy  Okręgową Wystawę Gołebi Pocztowych w Szkole Podstawowej w Chełmku. Z tej okazji wręczono nagrody, puchary i dyplomy dla zwycięzców w danej klasie lotowej. Członkowie naszego Oddziału zostali odznaczeni złotymi i srebrnymi odznakami „Za zasługi dla sportu gołębiarstwa pocztowego.

                Pod koniec lat dziewięćdziesiątych, przybyło kilku nowych hodowców. Zaczął  się problem z miejscami w kabinie. W związku z tym Zarząd Oddziału w dniu 10 marca 1999 roku  zrezygnował z lotowania z Grupą „Leskowiec”, ponieważ, nie można by było przyjmować nowych członków, a chętnych przybywało.

                Do rozpoczęcia sezonu lotowego czasu  było niewiele. Prowadziliśmy rozmowy z Oddziałami : Libiąż, Oświęcim i Kęty. Oświęcim i Libiąż nie wyrażały zgody na przyłączenie się do naszej grupy lotowej. Pozostały nam Kęty.

                W dniu 24 marca 1999 roku Zarząd Oddziału na spotkaniu w kętach omówił warunki przyjęcia nas do Zespołu Kabinowego Kęty – Osiek, sprawy finansowe oraz budowy nowej kabiny.

                14 października 2000  roku odbyły się uroczystości związane  z pięćdziesiątą rocznicą powstania Oddziału PZHGP w Chełmku. Podczas uroczystości Oddział otrzymał nowy sztandar, ufundowany przez MOKSiR w Chełmku oraz lokalnych przedsiębiorców. Sztandar został poświęcony w kościele parafialnych w Chełmku. Honorowymi gośćmi byli: burmistrz Chełmka, wice burmistrz, ksiądz proboszcz, przedstawiciele Zarządu Głównego, przedstawiciele Okręgu Bielska Białej, przedstawiciele  zaprzyjaźnionych  Oddziałów: Kęt, Andrychowa, Osieka, Wadowic, Nowego Sącza i Oświęcimia.

                Z okazji  jubileuszu naszym członkom wręczono złote i srebrne odznaki Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych.

                 W listopadzie z okazji jubileuszu zorganizowano Rejonową Wystawę Gołębi Pocztowych.

                W roku 2003 odłączył się od Zespołu kabinowego Oddział Osiek. W sezonie lotowym 2004 w skład zespołu kabinowego wchodziły Kęty i Chełmek.

                22 października 2005 roku w remizie strażackiej w Gorzowie odbyły się uroczyste obchody pięćdziesięcio pięcio - lecia powstania Oddziału w Chełmku.

                Sylwester Baranowski – prezes Oddziału od 1991roku był gospodarzem tej uroczystości. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście: burmistrz Chełmka wice prezydent Zarządu Głównego, przewodniczący  Głównej Komisji Dyscyplinarnej oraz dyrektor MOKSiR.

                Wice przewodniczący  Zarządu Głównego  wręczył złote i srebrne odznaki zasłużonym hodowcom naszego Oddziału.

                Z dniem 1 marca 2006 roku Oddział Chełmek powiększył się o trzydziestu dwóch członków, którzy przenieśli się z Oddziału Oświęcim z sekcji Brzezinka.

W latach 2010 – 2015 nasi hodowcy osiągali dobre wyniki w sezonach lotowych na szczeblu rejonu, okręgu i ogólnopolskim. Na spartakiadzie w Budapeszcie w roku 2012 gołąb  Mieczysława Glandysa reprezentował Oddział Chełmek i zdobył nagrodę w kategorii G. W roku 2013 na Olimpiadzie w Nitrze gołąb Jacka Smółki reprezentował Polskę w kategorii Olimpiada Standard.

                Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi, a w szczególności prezesów: Piotra Kasperka, Zygmunta Zamarlika, Piotra Kulczyka, Mieczysława Kurnika, Romana Gawlika, Fryderyka Smalcerza, Sylwestra  Baranowskiego, którzy dbali o rozwój organizacji poprawę warunków lotowania, dzisiaj możemy się cieszyć osiągnięciami naszych członków, dobrymi wynikami w regionie, okręgu a nawet kraju.

                W ciągu ostatnich lat bardzo dobrze układa  się współpraca z Urzędem Miasta i Gminy i Miejskim Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji. Co roku bierzemy udział w obchodach Dni Chełmka. Stało się już tradycją, że w tym dniu wypuszczamy gołębie z klatek w Parku Miejskim. Z okazji Dni Chełmka organizowany jest dodatkowy lot dalekodystansowy. Zwycięzca tego lotu otrzymuje puchar ufundowany przez burmistrza Chełmka.

                W listopadzie 2015 roku obchodziliśmy sześćdziesięcio pięcio lecie powstania PZHGP Oddziału Chełmek. Z tej okazji chcemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy wspierają nas w naszych działaniach.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło